ITF History

Apr. 11, 1955
“Taekwon-​Do” invented by Gen. Choi Hong Hi

Mar. 22, 1966
ITF inaugurated in Seoul, South Korea
The International Taekwon-​Do Federation was formed with associations in Vietnam, Malaysia, Singapore, West Germany, the United States, Turkey, Italy, Arab Republic of Egypt and South Korea as founding national members.

Jan. 1972
ITF Headquarters moved to Toronto, Canada
Gen. Choi fled to Canada with his ITF Headquarters in 1972 due to the political discord with South Korean President and Government of military dictatorship at that time and to facilitate the spread of TKD to the whole world.

1985
ITF Headquarters moved to Vienna, Austria

Jun.15, 2002
Gen. Choi Hong Hi, the Founder of Taekwon-​Do and 1st President of ITF, passed away

Sep. 22, 2002
Prof. Chang Ung, IOC Member, was elected as ITF President

26th August 2015

Master Ri Yong-​Son elected as ITF President and Prof. Dr. Chang Ung appointed honorary life President of ITF